Gliceryna roślinna

Gliceryna roślinna jest doskonale znaną substancją, dość powszechnie używaną w przemyśle kosmetycznym. Występuje tam jako składnik m.in. kremów i balsamów. Ceniona jest za działanie ochronne i nawilżające, z tego względu wręcz idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry i włosów. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że produkt ten ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu. Czym właściwie jest gliceryna? Jakie ma właściwości i zastosowanie? W jaki sposób powstaje i co warto wiedzieć, zanim dokonasz zakupu produktu zawierającego glicerynę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Gliceryna - co to takiego?

Gliceryna zwana inaczej glicerolem jest trójwodorotlenowym alkoholem, który powstaje w procesie wytwarzania mydła. W zasadzie można powiedzieć, że jest efektem ubocznym procesu produkcyjnego. Naturalna gliceryna jest bezwonną, tłustą w dotyku, przezroczystą i bardzo higroskopijną, gęstą cieczą o bardzo charakterystycznym, lekko słodkim smaku. Doskonale rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w alkoholu.

Uzyskiwana jest z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub z pochodnych ropy naftowej. Z chemicznego punktu widzenia jest wodnym roztworem propan-1,2,3-triolu.

Co ciekawe, naturalna gliceryna występuje również w niektórych warzywach i owocach. Jej śladowe ilości znajdziemy też przetworzonych warzywach oraz mięsie, nabiale, a także w płatkach owsianych i śniadaniowych.  Gliceryna dodawana jest do nich, by zagęścić konsystencję. W naturalny sposób występuje też w organizmach niektórych zwierząt, co biorąc pod uwagę jej zapobiegające zamarzaniu właściwości, często decyduje o przetrwaniu danego osobnika lub wręcz całego gatunku w obszarze występowania trudnych warunków klimatycznych.

Jakie są rodzaje gliceryny?

Gliceryna dzieli się na dwie zasadnicze grupy, naturalną i syntetyczną. Sztuczna odmiana jest produktem wywarzanym z pochodnych ropy naftowej, uściślając, powstaje z propylenu, który pozyskiwany jest z benzyny. Naturalna gliceryna może być pochodzenia roślinnego (powstaje na bazie tłuszczu roślinnego) lub zwierzęcego (bazą jest tłuszcz zwierzęcy). Gliceryna roślinna najczęściej produkowana jest z oleju kokosowego, sojowego i palmowego, substancje te są bardzo łatwe do pozyskania przy jednoczesnym niskim nakładzie finansowym.

Gliceryna roślinna - jak powstaje?

Gliceryna roślinna powstaje w procesie technologicznym, w którym podgrzewane są bogate w trójglicerydy tłuszcze roślinne pod wysokim ciśnieniem. Często w produkcji używane są dodatkowe alkaloidy (np. ług). Gliceryna zostaje oddzielona od kwasów tłuszczowych, co w efekcie, po wymieszaniu z wodą doprowadza do powstania bezwonnego i słodkawego syropu.

Dzięki oddziaływaniu środków zasadowych na tłuszcze powstają dwa związki. Jednym z nich jest gliceryna, drugim mydło. Uzyskana gliceryna roślinna jest substancją o właściwościach hydrofilowych (bardzo łatwo łączy się z cząsteczkami wody) i higroskopijnych (jest podatna na wchłanianie wilgoci). Te cechy czynią z niej pożądany składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry.

Gliceryna roślinna farmaceutyczna - właściwości lecznicze

Dziedziną chętnie korzystającą z dobrodziejstw gliceryny jest medycyna. Zadając sobie pytanie, gdzie kupić glicerynę kosmetyczną, należałoby najpierw skierować się do apteki. Preparaty na bazie gliceryny można kupić tam w różnej formie. Najczęściej występującą postacią jest roztwór w płynie, prócz tego znaleźć można również krople lub czopki.

Krople do oczu zalecane są jako pomoc przy tzw. zespole suchego oka oraz w podobnych schorzeniach, których objawem jest suchość i pieczenie gałek ocznych. Czopki glicerynowe mają właściwości przeczyszczające, to za sprawą pobudzenia perystaltyki jelit. Podobnie zadziała gliceryna roślinna przyjmowana doustnie.

Medycyna wykorzystuje nawilżające i natłuszczające właściwości gliceryny, która stanowi bazę do wielu preparatów, maści i balsamów, mających za zadanie przeciwdziałać niektórym dolegliwościom skórnym (np. rogowacenie naskórka, wysuszanie i pękanie skóry, podrażnienia itp.).

Gliceryna kosmetyczna - jej popularność wciąż rośnie

Najbardziej na powstaniu gliceryny roślinnej zyskał przemysł kosmetyczny. Jednocześnie to właśnie on odpowiada za jej rozpowszechnienie. Gliceryna kosmetyczna jest składnikiem większości kosmetyków dla kobiet, mężczyzn i dzieci, głównie dlatego, że jest to substancja całkowicie bezpieczna. Producenci i użytkownicy kosmetyków cenią właściwości nawilżające i natłuszczające gliceryny oraz to, że dzięki niej produkty utrzymują właściwą konsystencję przez cały okres stosowania. To właśnie dzięki glicerynie kosmetyki nie wysychają i nie ulegają krystalizacji.

Działanie nawilżające pozytywnie wpływa również na elastyczność skóry, z tego względu gliceryna roślinna farmaceutyczna tak powszechnie występuje w wielu balsamach, kremach, peelingach, żelach pod prysznic i wielu innych produktach. Kosmetyki takie nawilżają skórę, nie przesuszając jej. Warto również wspomnieć, że chronią przed podrażnieniami i przyspieszają naturalny proces regeneracji.

Branża kosmetyczna dba o to, by gliceryna była składnikiem większości preparatów przeznaczonych do ochrony skóry przed niekorzystnym oddziaływaniem wiatru i niskich temperatur. Glicerol ma też zbawienny wpływ na włosy. Nadaje im połysk i wzmacnia końcówki.

Gdzie się stosuje glicerynę roślinną?

Gliceryna kosmetyczna jest składnikiem wielu leków i kosmetyków przeznaczonych do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. W przypadku leków, z gliceryną mamy do czynienia głównie za sprawą preparatów nasercowych, czopków, środków znieczulających i leków na kaszel. Swobodne mieszanie się z alkoholem i wodą umożliwia przygotowanie w aptece leków recepturowych indywidualnie na potrzeby konkretnego pacjenta.

Prócz tego gliceryna roślinna ma wiele innych zastosowań. Oto kilka najpopularniejszych:

  • Występuje jako składnik zanęt wędkarskich.
  • Jest dodatkiem do mrożonek, takich jak lody, zapobiega bowiem tworzeniu się kryształków lodu.
  • Jako dodatek do przetworzonej żywności zagęszcza konsystencję.
  • Występuje w lekach na przeczyszczenie (najczęściej w formie czopków). Zadaniem gliceryny jest podrażnienie końcowego odcinka jelita grubego, czego skutkiem będzie płynne przemieszczanie się strawionego pokarmu. Efekt ten jest możliwy dzięki poprawionemu wchłanianiu wody do jelit.
  • W płynach do dezynfekcji zapobiega przesuszaniu się skóry.
  • Jest składnikiem mydeł glicerynowych i świec.
  • Dodana do pasty do zębów zapobiega jej twardnieniu i wysychaniu.
  • Pełni funkcję substancji pomocniczej w lekach, poprawia ich smak, konsystencję oraz zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci.
  • Jako dodatek do kąpieli sprawia, że skóra jest lepiej nawilżona, dodatkowo chroni ją przed podrażnieniami.
  • Zdolność przyciągania i magazynowania wody sprawia, że gliceryna kosmetyczna jest cenionym składnikiem kosmetyków, odpowiedzialnym za nawilżanie.
  • Dodana do wody (napój glicerynowy) poprawia nawodnienie organizmu lepiej niż czysta woda. To istotne dla osób aktywnych fizycznie.

Jakie jest zastosowanie gliceryny roślinnej w przemyśle tytoniowym?

Produkcja tytoniu jest jedną z ważniejszych gałęzi przemysłu, korzystającą z tego, co oferuje gliceryna roślinna. W tym przypadku jej podstawową funkcją jest regulacja wilgotności tytoniu. Liście tej rośliny są spryskiwane gliceryną, co zapobiega ich kruszeniu. Przemysł tytoniowy używa jej również w nawilżaczach, filtrach do papierosów, często jest też dodatkiem do tytoniu fajkowego, mającym za zadanie zapobiec jego wysuszeniu.

Gliceryna - czy uczula?

Gliceryna to substancja obojętna dla ludzkiego organizmu i nietoksyczna. Zdarzają się jednak bardzo nieliczne przypadki reakcji alergicznych, czego objawem może być czerwona wysypka. Pamiętajmy jednak, że osobnicze reakcje ludzkiego organizmu na bezpieczne substancje czasem się zdarzają.

W tym kontekście warto wspomnieć choćby o tym, że dla wrażliwej skóry kosmetyki na bazie gliceryny są dużo bezpieczniejsze niż te, w których zastosowano parafinę. Stężenie gliceryny w kosmetykach powinno być utrzymane na poziomie od 5 do 15%. Wówczas możemy mieć pewność, że skóra będzie właściwie nawilżona.

Przy stężeniu powyżej 25% składu produktu, gliceryna zaczyna wykazywać działanie odkażające i wysusza skórę.

Gliceryna roślinna cena

Zastanawiając się gdzie kupić glicerynę roślinną, warto mieć choćby ogólne pojęcie o cenach tego produktu. Gliceryna roślinna farmaceutyczna dla wygody klientów sprzedawana jest w opakowaniach o zróżnicowanej pojemności. Butelka o pojemności 1 litra (1,2 kg) kosztuje około 25 złotych. 5 litrów (6,5 kg) gliceryny do tytoniu to koszt niecałych 70 złotych. Pojemniki zawierające 10 litrów (12,5 kg) i 20 litrów (25 kg) kosztują odpowiednio 135 i 250 złotych. Do masowej produkcji odpowiedni będzie jednak zbiornik mieszczący 1000 kg wysokiej jakości produktu. To wydatek rzędu około 8500 złotych. W przypadku tak dużych zamówień cena za 1 kg jest jednak bardzo atrakcyjna finansowo.

Popularność gliceryny wynika głównie z jej dobroczynnych właściwości, niskiej ceny oraz łatwości produkcji. Od lat jest ona obiektem badań wielu niezależnych instytutów. Testy te mają zaświadczyć o wysokiej jakości produktu oraz zagwarantować bezpieczeństwo stosowania. Z tego względu kupując glicerynę, powinniśmy wybierać tylko profesjonalnych dostawców, zapewniających rękojmię pewności, że produkt będzie miał cechy, których od niego oczekujemy.

Internetowy sklep tytoniowy TOBACCHEM, oprócz glikolu do tytoniu oferuje szeroką gamę gliceryny kosmetycznej. To doskonała opcja nie tylko dla przemysłu kosmetycznego wykorzystującego ją do produkcji preparatów przeznaczonych do dbania o skórę i włosy, ale też dla wędkarzy. Stanowi bowiem idealny składnik zanęt wędkarskich, sprawdza się więc w przypadku, gdy miłośnik wędkarstwa odwiedza wiele różnych łowisk, co skutkuje zapotrzebowaniem na kilka rodzajów zanęt.

Opakowania o różnej pojemności umożliwią dobranie optymalnego produktu do bieżącego zapotrzebowania.